Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania

8 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszych (i nie tylko), dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regularnie posiłków, informowanie o konsekwencjach złej diety.
Zasady zdrowego żywienia
Prawidłowa dieta, a więc i właściwy bilans energetyczny, mają ogromne znaczenie dla życia i zdrowia dzieci i młodzieży, ale także osób dorosłych. Poznanie i stosowanie na co dzień zasad prawidłowego odżywiania może przyczynić się do lepszej kondycji fizycznej i samopoczucia, a więc do uzyskania większego komfortu życia.

Warzywa i owoce na zdrowie
Zgodnie z zaleceniami ekspertów, najważniejszym elementem posiłków powinny być warzywa i owoce. Warto sięgać po nie 5 razy dziennie. Są to produkty bogate w składniki bioaktywne, czyli te, które pozytywnie oddziałują na cały organizm i funkcjonowanie poszczególnych jego układów. Chodzi o witaminy, składniki mineralne, ale też błonnik czy zdrowe węglowodany, które są źródłem energii do działania. Warzywa i owoce możemy jeść w różnej formie, surowej, gotowanej, ale także płynnej. Jedna szklanka soku (ok. 200 ml) może zastąpić 1 z 5 porcji warzyw i owoców w codziennej diecie.

Zdrowy przykład dla dzieci
Rodzice szczególnie powinni przyjrzeć się codziennym posiłkom nie tylko swoich dzieci, ale i własnym. Najmłodsi obserwują dorosłych i chętnie naśladują – stanowimy dla nich przykład również pod względem odżywiania. Jeśli zadbamy o zdrowe, smaczne i pożywne dania we własnym jadłospisie, łatwiej zachęcimy dzieci do stosowania podobnej diety. Przekonamy je, że jest to łatwe i przyjemne, a do tego już krok do budowania prawidłowych nawyków żywieniowych. A sposobów jest wiele-nawet takich, które przekonają największego niejadka! Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania zachęcamy do świętowania, w trosce o zdrowie i dobre samopoczucie!