Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

10.10. – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – święto zostało ustanowione w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego. Ma na celu zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, ale także pomoc osobom chorym oraz ulepszania opieki medycznej w tym zakresie.

Zdrowie psychiczne nadal pozostaje tematem bagatelizowanym. Kiedy ktoś choruje fizycznie, każdy może zobaczyć jego cierpienie. W chorobach psychicznych nie zawsze wszystko jest widoczne. Jednak, jeśli przez dłuższy czas obserwujemy u kogoś obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Zdrowie psychiczne wymaga troski i trzeba o nie dbać tak samo, jak o zdrowie fizyczne. Pamiętajmy, że w sytuacji, która jest dla nas trudna nie jesteśmy sami. Zawsze pomożemy skorzystać z profesjonalnego wsparcia i pomocy w miejscach takich, jak między innymi:

• Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – 800 70 2222

• Kryzysowy Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111